7 טיפים להתקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי בבית משותף

אם אתם מתכננים להתקין עמדת טעינה בבית משותף, יש לנו 7 טיפים בשבילכם שיעזרו לכם לבצע את ההתקנה היעילה והטובה ביותר, שתשרת אתכם לאורך שנים רבות
תוכן עניינים

לתיאום התקנה:

מהפכת הרכב החשמלי כבר ממש כאן, גם אם הביורוקרטיה הישראלית קצת מאטה אותה באופן מקומי. חלק בלתי נפרד ממהפכה זו היא התשתית המתאימה לרכב חשמלי, ובפרט תשתית טעינה. כאשר מדובר בעמדת טעינה בבית פרטי זה יותר פשוט, אך גם אם אתם גרים בבית משותף תוכלו להתקין עמדת טעינה בבניין. ריכזנו עבורכם מספר טיפים שיסייעו לכם לעשות זאת בפשטות

1. חניה רשומה על שמכם בטאבו תשחרר אתכם מהצורך בהסכמת שכנים

זה כנראה לא יהיה רלוונטי ברוב המקרים, אלא בעיקר למי שנמצא בתהליך רכישת דירה. כאשר החניה רשומה על שמכם בטאבו, תהליך התקנת עמדת טעינה לרכב חשמלי הופך לקל הרבה יותר שכן אינכם זקוקים להסמכת השכנים. במידה ולא, תצטרכו לקבל את הסכמת דיירי הבניין להתקנת העמדה.

2. חיבור לתשתית החשמל המשותפת קל יותר

דיירי דירות בקומות נמוכות יחסית יכולים לחבר את עמדת הטעינה לתשתית החשמל הביתי באמצעות מתיחת קו מארון החשמל הפרטי שלכם לחניה. עם זאת, זהו תהליך מסובך ויקר לעומת חיבור לחשמל המשותף של הבניין. כדי להתחבר לחשמל המשותף תצטרכו את הסכמת ועד בית של הבניין וכן תצטרכו להתקין מונה חשמלי נפרד לעמדת הטעינה, וזאת כדי להפריד את עלות החשמל שצורכת העמדה שלכם מעלות החשמל שהבניין צורך.

3. בטחו את עמדת הטעינה

בעיקר כשמדובר בעמדת טעינה בבית משותף, עלויות ההתקנה והעמדה עצמה אינן נמוכות ובמקרה של נזק לעמדה תרצו לקבל פיצוי. לכן מומלץ לבטח את עמדת הטעינה. עמדת הטעינה אמורה להיות מבוטחת בביטוח הדירה שלכם, שכולל גם מתקני חשמל השייכים לדירה אך אין להניח באופן אוטומטי כי הביטוח שלכם מכסה את עמדת הטעינה. ודאו זאת והכניסו אותה תחת הביטוח.

4. לא להעמיס על המערכת

קיבולת תשתית החשמל של מבנים משתנה ממקרה למקרה, בדרך כלל בהתאם לגיל הבניין, גיל התשתית וגודל החניון. אלמוג קינן מ- EV Energy מספר שברוב המקרים תשתיות אלו לא בנויות להטענת מספר גדול של רכבים בו זמנית, וככל שמעמיסים על המערכת יותר כך עלויות החשמל צפויות לגדול – כלומר, כל יחידת חשמל תעלה יותר. במידה ויש יותר מרכב חשמלי בבניין, קחו זאת בחשבון בהטענה ונהלו את העומסים.

5. חשוב לבדוק את הספק החשמל

עוד לפני שתרכשו רכב חשמלי בדקו את הספק החשמל המשותף בבניין והאם הוא יכול להכיל מספר עמדות טעינה, ולא רק עמדה בודדת. גם כאן קינן מספר שללא עמידה בתנאי זה לא ניתן יהיה להתקין עמדת טעינה בבית משותף מבלי לקבל את הסכמת וועד הבית. 

6. הקפידו לשמור על הרכוש המשותף

ההתנהלות שלכם משפיעה על האנשים מסביבכם וחשוב לזכור זאת בעת ההתקנה. יש לדאוג שחיבור עמדת ההטענה לא תפגע ברכוש משותף של הבניין ובחזותו החיצונית והפנימית. 

7. יחסים טובים עם השכנים תמיד עוזרים

החוק אמנם לא מאפשר לשכנים שלכם למנוע מכם להתקין עמדת טעינה, אך הם יכולים להקשות מאוד את התהליך. זכרו זאת בהתנהלות מולם כדי שההתקנה תהיה קלה ופשוטה יותר.

לתיאום התקנה:

לתיאום התקנה: